3 zasady budowania zespołu

Wrzesień 3, 2015
Krzysztof Burzyński

Poznaj kluczowe zasady pracy z ludźmi!

3 zasady budowania zespołu

Łatwiej zapamiętać proste zasady jeżeli patronują im znane postacie. I to niekoniecznie te prawdziwe postacie. Wystarczy że można się oprzeć na ich zniewalającej osobowości pozostawiającej ślad w naszej głowie.

 1. Nie bój się dzielić pomysłami i sukcesem

  Wiesz, jaka jest różnica pomiędzy moim i jej IQ? 91 punktów. Bliżej jej w tym sensie do gibona niż do mnie. Uprawianie z nią seksu byłoby jak zoofilia – tak powiedział serialowy doktor House wyjaśniając swoją relacje do pewnej kobiety.

  Cały serial jest pełen zabawnych, inteligentnych i niebanalnych tekstów. Natomiast mało kto wie kto pisał te dialogi. Hugh Laurie odtwórca głównej roli dodawał do nich swoje aktorstwo. Ktoś inny napisał scenariusz, kto inny grał rolę drugoplanowa, kto inny odpowiadał za charakteryzację, napoje na planie, akcesoria…

  Hugh Laurie grał w wielu filmach i serialach ale w żadnym nie odniósł takiego sukcesu. Genialność jednej osoby to za mało.

  Jeśli masz genialne pomysły to pamiętaj: Otocz się geniuszami i specjalistami. Ludźmi z innych dziedzin na których się nie znasz. Dziel się z nimi pomysłami. Nie bój się – nikt ci ich nie ukradnie. Większość nie zrozumie świetnego pomysłu albo nie będzie chciało im się za niego zabrać. Genialne pomysły i genialne biznesy nie tworzą jednostki ale zespoły.

 2. Co właściwie masz na myśli?

  Jako moi poddani macie rozumieć, co zrobię, jeszcze zanim to zrobię. Tak zwykł mawiać Król Julian – samozwańczy przywódca lemurów. Oczekiwał że cały świat będzie kręcił się wokół niego. Jeżeli tak nie było – to dostosowywał swoje przesłanie do okoliczności. Wszystko po to by zawsze wyszła Jego wygrana.

  Postać Bajkowego króla Juliana jest postacią przerysowaną ale pewien aspekt jest w nim bardzo ważny. Julian kiepsko komunikował. Dlatego miał zespól jaki miał. W porównaniu z zespołem pingwinów jego skuteczność była nikła.

  Komunikuj jak najczęściej, co właściwie masz na myśli! Prawdopodobnie w Twoim zespole będzie deficyt proroków i wróżów odczytujących ruchy myśli w Twojej głowie. Prostą i sprawdzającą się zasadą jest prośba by osoba powtórzyła swoimi słowami to co powiedziałeś. Prawdopodobieństwo pomyłek spada wtedy znacznie.

  Oznacza to również że im lepiej będziesz rozumiał osoby z którymi współpracujesz tym łatwiej będziesz umiał wystosować komunikat w języku zrozumiałym dla odbiorcy. Zgrany zespół zaczyna myśleć podobnie i tworzyć automatyczne ruchy. Zgrany zespól nie stworzy się bez wspólnego czasu i budowaniu relacji.

 3. Potrzebny Skiper

  52% słodkości to nadal 48 suchara – powiedział Skiper lider pingwinów z Madagaskaru. I słusznie. Jeśli chcesz by zadziałała całość powinieneś mieć 100%. To oznacza że potrzebny ci…lider.

  Zawsze powinieneś mieć lidera danego projektu lub ważnego działania. Sam dobry pomysł nie wystarczy jeśli nie ma osoby która może nim pokierować. Brak odpowiedzialnej osoby utopi najlepszy pomysł. Nie wprowadzaj nowych pomysłów jeśli nie masz lidera który go poprowadzi.

Proste zasady nie oznaczajże są łatwe do wprowadzenia. Proste zasady oznaczają że każdy może je zrozumieć. Ich wprowadzenie to proces. Warty kontynuacji ponieważ może oznaczać drogę do sukcesu. A kto z nas go nie pragnie?

Chcesz się poznać historie przedsiębiorców, którym udało się osiągnąć sukces? Weź udział w konferencji Myśleć Jak Milionerzy.

Zarejestruj się już dziś

Krzysztof Burzyński

Pomocnik Wizjonera. Wspiera, słucha, rozumie, rozmawia, pomaga, szuka kontaktów.
Bycie pomocnikiem wizjonera to umiejętność odnalezienie się w bardzo różnorodnych projektach.
Oznacza też wybór tylko projektów które stają się Twoją i moją wizją.

W latach 2003-2010 manager sieci sklepów zoologicznych, a obecnie doradca i szkoleniowiec dla branży zoologicznej, twórca internetowego radia zoologicznego ZOOcast, szkoleniowiec, rekruter i doradca przy projektach.

Także dziennikarz, redaktor, autor książek i poradników.

Latest posts by Krzysztof Burzyński (see all)