3 zasady świadomego inwestowania

Sierpień 20, 2015

Zacznij inwestować skutecznie!

3 zasady świadomego inwestowania

System finansowy nie rozpieszcza inwestorów. Szczególnie dorobek naszych 25 lat wolności przypomina raczej pasożytnictwo instytucji finansowych na dorabiającym się społeczeństwie, niż partnerstwo we wspólnym budowaniu dobrobytu. Banki świetnie odnalazły się w roli za nic nie odpowiadających pośredników, a reprezentowanie interesu klienta w systemie bankowo-kapitałowym nie istnieje, bo instytucje uniezależniły swoje zyski od zysków czy strat inwestora. Uczestniczący w tym systemie konsumenci-inwestorzy są niczym gracze w totolotka. Co pewien czas komuś uda się zarobić.

Tymczasem preferowana przeze mnie formuła świadomego inwestowania zakłada, że tylko czasami NIE UDA się zarobić, ale inwestor będzie w stanie się dowiedzieć dlaczego tak się stało i jak zapobiec temu w przyszłości. Świadomy inwestor osiąga zyski z praktycznie każdej podjętej inwestycji, orientuje się w swoim portfelu, nie podlega chwilowym modom rynkowym. Jego majątek rośnie regularnie.

Różnica pomiędzy inwestorem nieświadomym, a świadomym polega na tym, że świadomy współpracuje z ekspertami i inwestorami, a nieświadomy pozostaje na etapie kontaktu ze sprzedawcą w banku, który sam nie wie jak inwestycja działa. Co gorsza od pewnego czasu obserwuję trend wśród sprzedawców, że nawet ich nie obchodzi konstrukcja produktu inwestycyjnego. Żal tylko przepalonego bezsensownie kapitału.

Ciebie, drogi czytelniku zachęcam do świadomego inwestowania i proponuję rozpocząć od pierwszych 3 kroków taktycznych, które powinieneś stosować przy każdej podejmowanej inwestycji.

  1. Znaj plan wygenerowania zysku – Większość produktów oferowanych przez instytucje finansowe polega na zakładzie, że być może inwestor zarobi. Mimo, że z perspektywy inwestora powinno to być niedopuszczalne, system finansowy ma się nieźle z kolejnymi stadami owiec idącymi na rzeź. Tymczasem kluczowe w ocenie inwestycji, a także w bezstresowym inwestowaniu jest poznać plan, dzięki któremu organizator inwestycji (czyli nie bank, bo w Polsce nie ma banków inwestycyjnych) powiększy kapitał. Brak jasnego i zrozumiałego dla inwestora planu powinien dyskredytować inwestycję. Po drugie plan musi budzić zaufanie inwestora. Plany najlepszych inwestycji często są bardzo proste lub bazują na niestandardowym podejściu do przedmiotu inwestycji – np. zastosowania innego niż typowy mechanizmu finansowania.
  2. Ryzyko musi być adekwatne do nagrody – Nie wiem jak można akceptować ryzyko utracenia całości kapitału w tydzień, w stosunku do potencjalnego zysku 60% rocznie (wartości wziąłem z rozmów z inwestorami w Global Investor Club). Tymczasem szacuje się, że 50 000 Polaków akceptuje taki układ na FOREX. Liczba ta ciągle rośnie z powodu gigantycznej akcji promocyjnej rynku walutowego, którą obserwujemy od kilkunastu miesięcy. W mojej koncepcji zyski poniżej 10% muszą być oparte o 99% prawdopodobieństwa zarobku. W każdej inwestycji mamy wartość potencjalnego zysku i jego prawdopodobieństwo oraz wartość potencjalnej straty i jej prawdopodobieństwo. W moim portfelu znajdowały się już inwestycje, które dawały kilkusetprocentowy zwrot przy zerowym ryzyku, więc nie ma zasady, że wyższe stopy zwrotu ciągną ze sobą wyższe ryzyko. Raczej dostęp do tego typu inwestycji jest ograniczony.
  3. Zarządzaj lub przynajmniej nadzoruj swoją inwestycję – „Pańskie oko konia tuczy”. Inwestycja, o stanie której nie możesz otrzymać regularnej informacji jest poza zasięgiem Twojej kontroli. Wszędzie, gdzie powierzasz pieniądze powinieneś być w stanie przynajmniej znać kondycję inwestycji. W pewnych inwestycjach, jeżeli Twoje kompetencje są wystarczające powinieneś zapewniać sobie możliwość kontroli lub reakcji na wydarzenia, z którymi nie poradzą sobie zarządzający. Zarządzanie inwestycją polega także na możliwości podjęcia decyzji wyjścia lub porzucenia inwestycji w chwili, gdy zmieniają się parametry, które wymieniłem w zasadzie drugiej – np. rośnie prawdopodobieństwo straty.

Gdy wdrożysz te 3 zasady w kolejnej swojej inwestycji zobaczysz jak przyjemne i bezstresowe może być świadome inwestowanie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób aktywni przedsiębiorcy i inwestorzy realizują swoje zadania i jak udało im się rozwinąć swoją działalność, koniecznie wpadnij na konferencję Myśleć Jak Milionerzy.

Zarejestruj się już dziś

Mariusz Matrejek

Mariusz ma doświadczenie w inwestowaniu od ponad 10 lat. Współpracował z grupą ponad 100 inwestorów, zarządza portfolio nieruchomości o wartości ponad 10 mln złotych.

Od 2008 roku jest Prezesem spółki Aquarius Property Investments. Jest również twórcą Klubu Inwestora – Global Investor Club. Dzieli się swoją wiedzą w projekcie edukacyjnym Droga do Bogactwa.

Latest posts by Mariusz Matrejek (see all)