3 powody, dlaczego ludzie nie płacą

Sierpień 30, 2016

Dowiedz się, dlaczego ludzie nie płacą i jak ich do tego przekonać!

3 powody dlaczego ludzie nie płacą

Im lepiej zrozumiemy dłużnika, tym negocjacje z nim będą szybsze i efektywniejsze. Rzadko zastanawiamy sie nad przyczynami niezapłacenia w terminie. Interesuje nas to, by jak najszybciej pieniądze wpłynęły na nasze konto. Tymczasem zrozumienie powodów, pozwala na podjęcie odpowiednich kroków zmierzających nie tylko do odzyskania długu, ale także do przeciwdziałania powtórzenia się tej sytuacji w przyszłości. Oto 3 najczęstsze powody, dla których ludzie nie płacą w terminie:

  1. Nie płacą, bo nie było ich stać na zapłatę już w momencie podpisywania umowy/zamawiania towaru lub usługi

    Ludzie lubią żyć ponad stan. Zasada „zastaw się, a postaw się” ciągle obowiązuje . Tacy dłużnicy zawierają umowy, by zdobyć to, co chcą, choć wiedzą, że zapłata za ten produkt czy usługę będzie niemożliwa. Zazwyczaj jednak wmawiają sobie, że „jakoś to będzie”, że zdobędzie się pieniądze na zapłatę. Do tej grupy można również zaliczyć dłużników, którzy nakręcają spiralę zadłużenia – biorą jeden kredyt czy pożyczkę, by spłacać inne. W końcu jednak pętla zadłużenia się zaciśnie na ich szyi i nie będą w stanie regulować żadnych swoich zobowiązań.

  2. Nie płacą, bo pogorszyła się ich sytuacja materialna

    Strata pracy, choroba dłużnika lub kogoś z jego najbliższej rodziny, klęski żywiołowe lub urodzajowe – te tłumaczenia zna każdy windykator. W wielu przypadkach jest to jedynie kłamstwo, by zrzucić z siebie część winy za nieterminową płatność. Jednak nie zawsze tak jest. Przecież rzeczywiście taka może być przyczyna braku płatności. W przypadku tego typu tłumaczeń, koniecznie należy się upewnić, czy to, co mówi nam dłużnik, jest prawdą.

  3. Nie płacą, bo ktoś inny im nie zapłacił

    Słynny i mityczny zator płatniczy, który jest groźny nie tylko dla firm, ale także dla osób prywatnych, o czym często się zapomina. Mało kogo stać dziś na stworzenie sobie poduszki finansowej, by mieć środki na czarną godzinę i niekiedy brak jednej płatności sprawia, że wierzyciel wchodzi też w rolę dłużnika.

Zarejestruj się już dziś

Anna Gąsiorowska

Prowadzi negocjacja, odzyskuje długi oraz prowadzi szkolenia z tego zakresu.

Latest posts by Anna Gąsiorowska (see all)