3 najczęstsze błędy początkujących inwestorów w nieruchomości na wynajem

Wrzesień 14, 2015

Naucz się unikać najczęściej popełnianych błędów początkujących inwestorów w nieruchomości na wynajem

3 błędy najczęściej popełniane przez początkujących inwestorów w nieruchomości na wynajem

Na spotkaniach branżowych podczas rozmów z początkującymi inwestorami, którzy poczynili już pierwsze kroki do swojej wolności finansowej, omawiane są bardzo często podobne problemy. Dlatego też, poniżej opisałem kilka najczęściej popełnianych przez nich błędów oraz przedstawiłem kilka wskazówek jak ich uniknąć.

  1. Sam chciałbym tu mieszkać

    Pierwszym najbardziej znanym błędem, jest kupowanie mieszkania na wynajem używając jako głównego wskaźnika do jego selekcji, subiektywnego wrażania opartego o indywidualne gusta. Muszę uderzyć się w pierś i przyznać, iż pierwsze mieszkanie w naszym rodzinnym portfelu też miało taki charakter. Powód takiego zachowania jest banalnie prosty i w całości oparty o psychologię inwestora. Każdy z nas dąży do budowania majątku, którym może się cieszyć, który spełnia nasze marzenia i oczekiwania. Tak też było w naszym przypadku – wybraliśmy do zakupu jako pierwsze mieszkanie kawalerkę znajdującą się w centrum Warszawy, której cena zakupu była dwukrotnie wyższa niż w innych sąsiadujących dzielnicach. Wybraliśmy to mieszkanie głównie dlatego, że nam się podobało. Niestety za mało uwagi przyłożyliśmy do analizy opłacalności inwestycji. Po zakupie, zrozumieliśmy jednak, iż z założenia jako inwestorzy w nieruchomości na wynajem, dążymy do tego aby nasze inwestycje były jak najbardziej pasywne – czyli z założenia nie będziemy chodzić do tych mieszkań i delektować się jego wyposażeniem, widokiem z okna czy piękną łazienką.

    Drogi początkujący inwestorze, lekcja z tej historii jest niezwykle prosta. Kupuj mieszkania, które w analizie inwestycji wyglądają pięknie i ciesz się powiększającym majątkiem i comiesięcznymi wpływami :) będzie to bardziej cieszyć niż widok z okna, z którego i tak to nie Ty będziesz wyglądał.

  2. Napalanie się na uciekające okazje

    Drugim bardzo częstym zachowaniem początkujących inwestorów jest „napalanie się na uciekającą okazje”. Taki syndrom spotkał praktycznie wszystkich znanych mi inwestorów. Na początku swojej drogi będziesz miał nieodparte wrażenie, iż mieszkanie które znalazłeś jest idealną okazją i nie ma możliwości znalezienia podobnego. Mam wrażenie, że część inwestorów zakochuje się w znalezionej okazji lub wręcz zaczyna ją idealizować. Ich koncentracja na danym mieszkaniu jest tak duża, że czują się przez długi czas przegranymi i rozpaczają jeśli ktoś zwinie im takiego dealasprzed nosa.

    W takich sytuacjach do głowy przychodzi mi stare powodzenie – „Co mówi odchodząca okazja? Będzie następna”. Także głowa do góry i szukamy dalej.

  3. Strach przed negocjacjami

    nie wiem czy ten problem wynika z pewnego wychowania Polaków czy jest to kwestia indywidualnego wstydu, ale mam wrażenie, iż początkujący inwestor za mało negocjuje cenę oglądanego mieszkania bojąc się swoją propozycją obrazić sprzedającego. Osobiście nie raz zdarzyło mi się zostać wręcz wyproszonym z mieszkania, które oglądałem zaraz po tym jak zaproponowałem cenę, za którą chciałbym nabyć dane mieszkanie. Może faktycznie na początku się tym przejmowałem, ale w dniu kiedy zaproponowana przeze mnie cena o ponad 30% niższa, niż ta za którą wystawił mieszkanie sprzedający została zaakceptowana utwierdziłem się w przekonaniu, iż trzeba próbować i każde z oglądanych przez nas mieszkań powinno być ofertowane. Czyż to nie jest tak drogi inwestorze, że w sumie każde mieszkanie chętnie byś kupił? Nawet to na poddaszu w brzydkiej kamienicy? Nie? Jeśli kosztowałoby 1000zł jestem przekonany, że byłbyś zainteresowany? Reasumując, każde z oglądanych przez Ciebie mieszkań (oczywiście jeśli nie posiada wad prawnych) przy odpowiedniej cenie będzie dla Ciebie atrakcyjne. Także nie bój się i złóż zawsze swoją ofertę.

Drogi czytelniku, powyższe wskazówki to oczywiście jedynie elementarz inwestora w nieruchomości, droga do sukcesu może być trudna i wymagać sporo wiedzy i doświadczenia, natomiast zapewniam Cię, że będzie fascynująca oraz bardzo satysfakcjonująca. Jeśli nie chcesz popełniać znanych błędów i wysłuchać jak inni aktywni inwestorzy pomnażają swój kapitał koniecznie zapisz się na konferencję Myśleć Jak Milionerzy lub zapisz się na moje szkolenie NaukaInwestowania.pl.

Zarejestruj się już dziś

Paweł Czerwiński

Mentor i coach ds. inwestycji w nieruchomości będących źródłem pasywnego dochodu. Współzałożyciel Stowarzyszenia „Mieszkanicznik”. Absolwent Politechniki Warszawskiej, jak również stypendysta zagranicznych uczelni Leibniz Universität Hannover w Niemczech, oraz Ecole des Mines de Nantes we Francji. Doktorant w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Profesjonalne doświadczenie zawodowe zdobywał pracując dla najlepszych międzynarodowych firm takich jak Kompania Piwowarska grupa SABMiller oraz tureckim oddziale Mercedes-Benz w Istambule. Pracował na stanowisku Konsultanta Eksperta rozwiązań Business Intelligence w SAP Polska. Systematycznie dzięki przyjętej strategii, równolegle do pracy zawodowej, inwestuje w nieruchomości. Pasjonat rozwoju osobistego, oraz tematu finansów osobistych.

Latest posts by Paweł Czerwiński (see all)